Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Międzygorze Attraktionen und Umgebung

Dom Nad Wodospadem befindet sich in einer einzigartigen Lage am Rande des Wasserfall Wilczki, dem zweitgrößten im Sudetenland. Dieser Wasserfall ist die Hauptattraktion von Międzygórze und eine der größten Attraktionen des gesamten Glatzer Landes. Miedzygorze/Wolfelsgrund ist malerisch und liegt am Fuße des Śnieżnik Massivs. Es ist ein Mekka für Liebhaber von Wanderungen, Radtouren etc. Die einzigartigen Qualitäten unserer Stadt bemerkte man bereits im neunzehnten Jahrhundert.

In direkter Nähe befinden sich die folgenden Attraktionen:

WODOSPAD WILCZKI

Odległość od Domu Nad Wodospadem: 1 min

wodospadSwoją nazwę Dom Wypoczynkowy zawdzięcza usytuowaniu tuż nad najwyższym w Sudetach wodospadem im. Stefana Żeromskiego. Płynąca przez Międzygórze rzeka Wilczka opada w tym miejscu z wysokości 20 metrów w kocioł gnejsowy.

Do powodzi w 1997 roku wodospad miał wysokość 27 metrów, jednak przybór wody niosącej kamienie, drzewa i wszystkie zebrane wyżej przedmioty był tak wielki, że spowodował "ścięcie" uskoku o całe 7 metrów..

Obszar wokół wodospadu, stanowiący część Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, został przed laty ogrodzony barierkami, wybudowano kamienne ścieżki, schodki oraz mostek, z którego można podziwiać tą miejscową atrakcję ze wszystkich stron.

OGRÓD BAJEK

Odległość od Domu Nad Wodospadem: 2 km (30 min)

ogrodOgród Bajek zaczął tworzyć od 1926 r. pracownik lesny Izydor Kriesten. Położony jest przy żółtym szlaku z Międzygórza do schroniska "Maria Śnieżna", w odległości około 1 km od centrum miejscowości.

Ogród przechodził różne koleje losu, ale zawsze od poczatku na jego strazy stał dom Ducha Gór, który był i jest wizytówką Ogrodu.

Znajdują się tam fantazyjne domki i postacie z bajek, stworzone z zebranych w lesie gałęzi, hub i mchów. W ogrodzie obok miejscowych krzewów i drzew, rosną rzadkie gatunki roslin.Od 1985 r.

Ogród Bajek znajduje się pod opieką Oddziału PTTK w Międzygórzu, wsi letniskowej, zabudowanej domami wczasowymi w stylu tyrolskim i norweskim.

ŚNIEŻNICKI PARK KRAJOBRAZOWY
parkGrupa Śnieżnika stanowi najwyższą kulminację polskich Sudetów Wschodnich, położonej na granicy polsko–czeskiej w południowo -zachodniej części Polski, Kotlina Kłodzka, województwo dolnośląskie.
Od centralnie położonego szczytu – Śnieżnika, rozchodzą się potężne ramiona boczne. Ku północnemu zachodowi biegnie pasmo Czarnej Góry ( 1205 m n.p.m.), które dalej przechodzi przez pasmo Krowiarki ( Suchoń, 964 m n.p.m. ), opadające stopniowo aż ku centralnej części Kotliny Kłodzkiej.
Na północnym wschodzie ciągną się zalesione grzbiety Gór Bialskich, na południe odgałęzia się szczyt Susiny (1332 m n.p.m.), a na południowy zachód – pasma Małego Śnieżnika (1326 m n.p.m.) i Trójmorskiego Wierchu (1145 m n.p.m.). Grzbiety masywu mają płaskie wierzchowiny, które na przestrzeni wielu kilometrów mogą nie wykazywać znaczniejszych różnic wysokości. Niekiedy na szczytach wzniesień znajdują się samotne skały. Doliny ograniczające poszczególne grzbiety są głęboko wcięte i mają zazwyczaj strome stoki.
Klimat masywu, a w szczególności rejonów podszczytowych Śnieżnika, wykazuje wyraźną specyfikę, uwarunkowaną wyniesieniem nad poziom morza oraz ukształtowaniem terenu. Znajduje to odbicie m. In. W długości zalegania pokrywy śnieżnej ( na wysokości do 1000 m n.p.m. do 122 dni, a na północnych stokach, pod szczytem, do 160 . Średnia roczna temperatura powietrza w rejonach podszczytowych osiąga jedynie 2,4°C.
W poszczególnych miesiącach waha się od –5,4°C w styczniu do 11,2°C w lipcu. U podnóża masywu klimat jest o wiele łagodniejszy, a średnia roczna temperatura o 4-6°C wyższa. Opady również zależą od wysokości. Podczas gdy u podnóża wynoszą 700 –800 mm, w rejonach podszczytowych dochodzą nawet do 1400 mm rocznie. Główne czynniki pogodo ( temperatura, opady) warunkują długość okresu wegetacyjnego – od 170 do 210 dni.